Cena podlahového topení svépomocí je jeden z významných motivů, proč se do něčeho takového lidé pouští. Láká je totiž vidina značných finančních úspor, a v podstatě mají pravdu, protože obejdete stavební firmu a hlavně se zbavíte nepříjemností spojených se zaléváním topného potrubí do betonu. Co vlastně výstavba topení v podlaze svépomocí obnáší?
Suchý systém pokládky – v současné době existuje jiná technologie, než klasické topení zalité betonem, jde o takzvaný suchý systém vytápění. Na podlahu se v obytném prostoru nejprve položí izolační fólie a na ní pak systémové desky z vysokohustotního polystyrenu. Desky se po obvodu místnosti utěsní dilatační páskou a do připravených otvorů v deskách se vtlačí topné hadice. Vytvoří se tím jeden nebo více topných okruhů a každý z nich se pak zapojí do rozdělovače. Připojení rozdělovače k topnému zdroji a oživení topení provede instalatér a to je v zásadě jediný pracovní úkon od cizí osoby, vše ostatní zvládnete sami.
Jakmile je topení zprovozněno, systémové desky se zaklopí deskami pochozími, ty jsou zhotoveny z velmi kompaktního, pevného materiálu, z cemento-vláknité nebo sádro-vláknité hmoty, podobné laminátu, proto je možné na tyto desky položit nábytek a zatížit je běžným způsobem, jako betonovou podlahu. Na tyto desky se pak už pokládá jakákoli podlahová krytina, tedy například koberce, plovoucí podlaha nebo dlažba. Podotýkáme, že se jedná o suchý systém pokládky, tedy o způsob vysloveně prostý betonování nebo práce s jakoukoli jinou tekutou stavební hmotou, jako jsou malty či tmely. Výhodné je to i v tom, že je podlaha velmi lehká, což se hodí například do podkroví s omezenou nosností podlahy, a také to, že v případě defektu podlahového potrubí lze komplet podlahu rozebrat i bez nutnosti bourání betonu a podobných destruktivních zásahů.